awaria skrzyni biegów
Serwis

AWARIA SKRZYNI AUTOMATYCZNEJ – JAK JĄ ROZPOZNAĆ?

Zadowolonych użytkowników samochodów z automatyczną skrzynią biegów stale przybywa.

Są one szczególnie chętnie wybierane przez kobiety. Chociaż skrzynie automatyczne mają wiele zalet, charakteryzują się wyższymi kosztami naprawy niż skrzynie manualne. W przypadku nieprawidłowego serwisu i eksploatacji mogą też być bardziej awaryjne. By móc długo cieszyć się komfortem użytkowania samochodu ze skrzynią automatyczną, warto znać najbardziej popularne objawy awarii tego rodzaju skrzyni i jak w takim wypadku należy postępować. Informacje dotyczące prawidłowej eksploatacji mogą uchronić użytkownika nie tylko przed bardzo kosztowną naprawą, ale nawet przed koniecznością wymiany skrzyni.

Dbałość o samochód i stosowanie się do zaleceń producenta pozwala przemierzać kolejne kilometry, ciesząc się komfortowym jego użytkowaniem. Jednak nawet w najlepiej utrzymanych autach może dojść do awarii – zapach spalenizny wewnątrz pojazdu może być jej pierwszą oznaką. Choć nie jest to jednoznaczne z awarią skrzyni, można przypuszczać, że olej przekładniowy ma zbyt wysoką temperaturę. Taka sytuacja może być spowodowana jego zbyt niskim poziomem lub zbyt długą eksploatacją, która prowadzi do utraty m.in. właściwości smarnych oleju. Czynnikiem mogącym prowadzić do przegrzania może być także źle dobrany olej. W instrukcji obsługi każdego samochodu z automatyczną skrzynią biegów znajduje się informacja o rekomendowanym typie oleju. Aby utrzymać skrzynię w dobrej kondycji, należy przestrzegać zaleceń producenta. 

– Zauważyliśmy, że coraz chętniej po samochody z automatyczną skrzynią biegów sięgają kobiety. Wybór ten ma wiele korzyści, jednak choć się o tym niewiele mówi, bardzo ważna jest wymiana oleju w takiej skrzyni. Pozwoli jej to na dłuższą bezawaryjną pracę – mówi Patrycja Rzoska, koordynatorka akcji Kobiety przyjazne warsztatom, warsztaty przyjazne kobietom. Dodaje: Kobiety są wymagającymi kierowcami i lubią czuć się pewnie w swoich autach. Stosując się do zaleceń producenta samochodów z automatyczną skrzynią biegów i dbając o regularną wymianę oleju, będą mogły cieszyć się wyższym komfortem jazdy i poczuciem bezpieczeństwa. Ważne jest również, by mogły szybko zdiagnozować niepokojące objawy, które mogą świadczyć o ewentualnej awarii, co pozwoli uniknąć wielu problemów.

SYGNAŁY, KTÓRYCH NIE WARTO LEKCEWAŻYĆ

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii prawidłowo serwisowanych automatycznych skrzyń biegów jest wyciek oleju, który może być spowodowany uszkodzeniem mechanicznym obudowy lub uszkodzeniem uszczelki. Olej przekładniowy krąży w cyklu zamkniętym i nie jest częściowo przepalany jak olej w silniku. Jeżeli wyciek jest niewielki, może pozostać niezauważony przez długi okres, jednak po pewnym czasie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia przekładni. Jeśli skrzynia nie działa prawidłowo i jest widoczny wyciek nie wolno odpalać auta. Należy wezwać pomoc i  najlepiej na lawecie przetransportować auto do warsztatu samochodowego, w którym przyczyna wycieku zostanie zlikwidowana, a olej przekładniowy uzupełniony.

Zarówno w trakcie dynamicznej, jak i spokojnej jazdy zmiana biegów powinna odbywać się płynnie. Jeżeli tak nie jest i kierowca zauważy niepokojące wstrząsy, przeciąganie biegów lub zbyt gwałtowne zmiany przełożenia, olej może być zużyty i nie trzymać już parametrów lub sama skrzynia może być uszkodzona. Na takim etapie trudno zdiagnozować, co konkretnie się stało, należy jednak wstrzymać się od dłuższej jazdy i jak najszybciej umówić wizytę w warsztacie. W przeciwnym wypadku problem będzie się pogłębiał, a naprawa może okazać się znacznie bardziej kosztowna.

Gdy zapali się kontrolka informująca kierowcę o awarii silnika, może to również zwiastować problemy ze skrzynią biegów. W takiej sytuacji niezbędny jest zestaw diagnostyczny, który po podłączeniu do samochodu wykrywa usterki. Na podstawie tych danych mechanik może stwierdzić, czy wystąpiły problemy ze skrzynią biegów, czy też kontrolka zaświeciła się z innego powodu.

REGULARNA KONTROLA AUTA TO NAJLEPSZA PROFILAKTYKA

Choć autem z poszarpującą skrzynią da się jeździć, nie warto czekać, aż objawy awarii się pogłębią doprowadzając do całkowitego unieruchomienia skrzyni. Im szybciej usterka zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na niższy koszt naprawy. Dlatego tak istotne są regularne przeglądy i baczne obserwowanie swojego auta.

Warto wiedzieć

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *