Serwis

Dziwne zapachy z auta – jakie awarie zwiastują?

Sprawny samochód zazwyczaj nie emituje nietypowych zapachów. Jeśli te się nasilają, oznacza to, że mogło dojść do awarii w pojeździe. Mechanicy sieci Q Service Castrol podpowiadają, jak właściwie je rozpoznać i co robić w przypadku ich wystąpienia.

W nawet najbardziej zadbanym samochodzie potrafi dojść do nieoczekiwanej usterki. Częstym symptomem jest nietypowy zapach. Warto zwracać uwagę na to, jaka woń pojawia się w kabinie bądź na zewnątrz pojazdu. Można w ten sposób uniknąć poważniejszych konsekwencji, w tym nawet samozapłonu auta.

Zapach spalin w kabinie – zweryfikuj stan układu wydechowego

Pojawiający się brzydki, nieprzyjemny i uciążliwy zapach spalin wewnątrz pojazdu może być spowodowany nieszczelną rurą wydechową. Inna z przyczyn związana jest z pojawieniem się korozji na elementach układu wydechowego (np. rurze, puszkach tłumików, zużytych plecionkach i pęknięciach kolektora). Samochód z nieszczelnym układem wydechowym nie przejdzie pozytywnie badania technicznego pojazdu.

Jak wydłużyć żywotność układu wydechowego? W tym przypadku użytkownik ma niestety na to niewielki wpływ. Trzeba jednak pamiętać o tym, że elementy wydechu najszybciej korodują w samochodach użytkowanych głównie na krótkich dystansach w ruchu miejskim. Częste zmiany temperatur – nagrzewanie się i chłodzenie układu wydechowego – skraca jego żywotność.

W wydechu samochodu gromadzi się też para wodna, która powoduje korozję elementów układu. Co jeszcze można zrobić oprócz unikania jazdy na krótkich dystansach? Między innymi ostrożnie pokonywać progi zwalniające, garby bądź inne ubytki w jezdni, ze względu na to, że wydech samochodu jest narażony na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne.

Zapach palonego plastiku bądź gumy – sprawdź elektrykę pojazdu

W przypadku mocnej woni palonego plastiku lub gumy, należy sprawdzić instalację elektryczną w samochodzie. Bardzo prawdopodobne, że jeden z jej elementów mógł ulec zwarciu. Reakcja powinna być natychmiastowa – nawet niewielkie spięcie może spowodować, że naprawa pojazdu okaże się kosztowna.

Zapach paliwa lub oleju – spójrz, czy nic nie kapie

Jedną z przyczyn zapachu paliwa lub oleju może być nieszczelny układ zasilania bądź smarowania silnika, a często też sam wyciek paliwa. Olej bądź inne płyny kapiące na rozgrzane elementy układu wydechowego mogą doprowadzić do samozapłonu samochodu. Zapach paliwa może być także symptomem wielu innych awarii. Świadczy o usterkach układu odpowietrzania zbiornika, dziurze w przewodzie łączącym bak z korkiem, jak również powstałym otworze w samym baku. Każdy z powyższych defektów może zagrażać kierowcy i pasażerom, dlatego należy go możliwie szybko usunąć.

Zapach stęchlizny i wilgoci – zawilgocone elementy wewnątrz samochodu

Brzydki zapach stęchlizny i wilgoci oznacza zazwyczaj, że do wnętrza pojazdu przedostaje się woda. Zawilgocone materiały tapicerskie mogą stanowić pożywkę dla rozwoju grzybów oraz zarodników, a mokre dywaniki czy gąbki foteli przyspieszają korozję elementów metalowych pojazdu, w tym również podłogi. Nieodpowiednio zadbane i mokre części auta mogą stać się też źródłem problemów z elektryką (zwarcia, zaśniedziałe styki itd.). By rozwiązać problem, należy przede wszystkim zlokalizować źródło przecieku. Zazwyczaj pojawia się przy uszczelkach szyb i szyberdachu, drzwi, klapy bagażnika bądź anteny. W starszych samochodach dochodzą do tego dziury w podwoziu. Natomiast nieprzyjemny odór pleśni, który odczuwany jest zazwyczaj po włączeniu klimatyzacji, może świadczyć o zanieczyszczonych kanałach wentylacyjnych i konieczności wymiany filtra kabinowego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak nie doprowadzać do tego typu sytuacji? Aby uchronić pojazd przed poważniejszymi w skutkach awariami, warto zadbać o regularne przeglądy auta w serwisie i sygnalizować mechanikom wszelkie niepokojące objawy, w tym podejrzane zapachy.

– Nieprzyjemne zapachy, tak jak i nadmiernie parujące szyby mogą świadczyć o niesprawnym filtrze kabinowym. Zaleca się jego wymianę po przejechaniu 15 000 km lub raz w roku. Nowoczesne filtry, takie jak antybakteryjne i antywirusowe Bosch FILTER+, dodatkowo chronią zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów, nie wpuszczając do auta szkodliwych gazów i cząstek smogu. W tym szczególnie ważna jest ochrona przed pyłem zawieszonym PM 2,5, którego cząsteczki są tak drobne, że przenikają przez płuca do krwiobiegu. Tylko regularnie sprawdzając stan samochodu i filtra kabinowego, kierowca może mieć pewność, że podróż jego pojazdem jest komfortowa i w pełni bezpieczna – stwierdza Natalia Przegalińska z firmy Bosch, Partnera marki sieci warsztatów samochodowych Q Service Casrol.

Producent Bosch udostępnił w warsztatach sieci Q Service Castrol filtry kabinowe i wycieraczki. Filtry z serii Bosch FILTER+ oczyszczają powietrze, zanim dostanie się ono wnętrza pojazdu. Skutecznie działają przeciw wirusom, bakteriom, alergenom oraz hamują rozwój pleśni. Chronią też klimatyzację w samochodzie i zatrzymują szkodliwe gazy i cząsteczki smogu (nawet do 98% cząstek PM 2,5). Firma Bosch zapewnia również pełną gamę urządzeń do diagnostyki i napraw oraz szeroką ofertę części zamiennych – od części nowych i regenerowanych po rozwiązania do napraw. Oprócz regularnej wymiany filtra kabinowego i serwisu klimatyzacji, warto również raz na rok przeprowadzić ozonowanie wnętrza.

Warto wiedzieć

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *