Technologia

Huracán Sterrato: ekskluzywne sportowo-terenowe Lamborghini debiutuje na targach Art Basel w Miami

Automobili Lamborghini prezentuje nowego Huracána Sterrato na targach Art Basel w Miami. Pierwszy supersportowy samochód został zaprojektowany z myślą o maksymalnej przyjemności z jazdy na szutrowych nawierzchniach. Sterrato został wyposażony w 5,2-litrowy silnik V10 o maksymalnej mocy 610 KM i momencie obrotowym 560 Nm. Produkcja limitowanej edycji rozpocznie się w lutym 2023 roku.

Huracán Sterrato oferuje zoptymalizowaną dynamikę jazdy, zapewniając doskonałą kontrolę na każdej nawierzchni, od autostrady po drogi szutrowe. W porównaniu z Huracánem EVO, Sterrato jest wyposażony w zaktualizowaną wersję systemu LDVI (Lamborghini Integrated Vehicle Dynamics), skalibrowane ustawienia trybów STRADA i SPORT oraz nowy, przeznaczony do warunków o niskiej przyczepności, RALLY.

– Wierni naszym wartościom jako wizjonerska, odważna i niekonwencjonalna marka, otwieramy nowe możliwości doznań z jazdy dzięki modelowi Sterrato, który stanowi radykalną interpretację koncepcji supersamochodu sportowego – skomentował Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Lamborghini.

Sterrato i jego sportowo-terenowy charakter

Huracán Sterrato został wyposażony w 5,2-litrowy silnik V10 o maksymalnej mocy 610 KM i momencie obrotowym 560 Nm (przy 6500 obr./min.), połączony z 7-biegową dwusprzęgłową skrzynią biegów i elektronicznie sterowany napęd na wszystkie koła z tylną blokadą mechanizmu różnicowego. Zaprojektowany z myślą o zapewnieniu optymalnych osiągów na nieutwardzonych i piaszczystych nawierzchniach, przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,4 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 260 km/h.

– Dzięki koncepcji Sterrato połączyliśmy wrażenia za kierownicą supersamochodu sportowego i radość z jazdy samochodem rajdowym — wyjaśnił Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini. – Modele Lamborghini zawsze dostarczają emocji, Sterrato wznosi je na nowy poziom.

Nadwozie już na pierwszy rzut oka wyraża ideę, która przyświecała inżynierom Lamborghini przy projektowaniu modelu Sterrato. Prześwit został zwiększony o 44 mm w porównaniu z Huracán’em EVO, podobnie jak rozstaw kół przednich (+30 mm) i tylnych (+34 mm). Ponadto, wzmocniono podwozie m.in. o przednią aluminiową osłonę, tylny dyfuzor i solidne nadkola. Tylny wlot powietrza nie tylko podkreśla sportowy charakter modelu, ale także dostarcza czyste powietrze do silnika podczas jazdy po zakurzonych trasach.

Sterrato wyposażono w hamulce z aluminiowymi stałymi monoblokowymi zaciskami z sześcioma przednimi tłokami i czterema z tyłu oraz wentylowane i nawiercane krzyżowo tarcze węglowo-ceramiczne o średnicy 380 mm i grubości 38 mm z przodu i średnicy 356 mm i 32 mm mm grubości z tyłu. Zastosowano także specjalne opony Bridgestone Dueler: 235/40 R19 EF z przodu i 285/40 R19 z tyłu wraz z 19-calowymi felgami, które zapewnią zarówno maksymalną zdolność dostosowania się do każdych warunków i nawierzchni, jak i wyjątkowe emocje z jazdy.

Nowe rozwiązania i funkcje we wnętrzu

W standardzie wnętrze wykończone zostało tapicerką Alcantara Verde Sterrato. Ekran dotykowy zyskał nową grafikę, pojawił się także cyfrowy inklinometr ze wskaźnikiem pochylenia i przechyłu, kompas, wskaźnik współrzędnych geograficznych i kąta skrętu.

W zakresie usług pokładowych Sterrato wyposażono w system Lamborghini Connect zintegrowany z Amazon Alexa, aby dostosować funkcje samochodu, takie jak klimatyzacja i oświetlenie, a także sterowanie nawigacją, rozmowami telefonicznymi i rozrywką za pomocą prostych poleceń głosowych. Samochodem można również sterować zdalnie za pomocą aplikacji Lamborghini UNICA.

W Sterrato podłączono także system telemetryczny, który pozwala kierowcy monitorować osiągi i analizować dane za pośrednictwem aplikacji UNICA. Użytkownicy Apple Watch mogą również synchronizować informacje o tętnie z systemem telemetrycznym. Dostępny jest również Lamborghini Drive Recorder do rejestrowania wrażeń za kierownicą. Umożliwia on kierowcy nagrywanie filmów z najbardziej ekscytujących momentów jazdy.

Nowy Huracán Sterrato oferuje niemal nieograniczone możliwości personalizacji samochodu – dzięki programowi Lamborghini Ad Personam klienci mogą wybierać spośród 350 kolorów nadwozia i ponad 60 kolorów wnętrza ze skóry i alcantary.

Produkcja limitowanej edycji rozpocznie się w lutym 2023 roku.

Warto wiedzieć

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

One thought on “Huracán Sterrato: ekskluzywne sportowo-terenowe Lamborghini debiutuje na targach Art Basel w Miami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *