Modele SEAT-a, których do tej pory nie znałeś

 • Od czasu powstania w 1950 roku Sociedad Española de Automóviles de Turismo, czyli SEAT-a, z taśm produkcyjnych zjechało wiele pojazdów, które były rzadziej widziane na drogach.
 • Pośród nich można znaleźć wyjątkowe sportowe wersje SEAT-a 850, model 132 przeznaczony na rynek taksówkarski, czy Furę, która zaliczyła swój debiut w sportach motorowych.
 • Producent z Półwyspu Iberyjskiego na przełomie lat 80. i 90. zaproponował też nową wersję Pandy – SEAT-a Marbellę w różnych wersjach wyposażenia. Z kolei pod koniec lat 90. na rynku motoryzacyjnym pojawił się miejski model prosto z Barcelony – SEAT Arosa.

Na przestrzeni lat hiszpański producent zaprezentował wiele wyjątkowych i niecodziennych modeli. Które z nich warto poznać lepiej? Lata 60. definiuje premiera SEAT-a 1400 i 600, z kolei dekadę później powstał m.in. SEAT 850 i jego usportowiona wersja. W latach 80. producent z Martorell powitał na świecie Furę, a ponad 30 lat temu na rynku pojawił się m.in. SEAT Marbella i Arosa. Poniżej prezentujemy pięć mniej znanych modeli SEAT-a, które współtworzą bogatą historię marki.

Wszystkie twarze SEAT-a 850

Produkcja SEAT-a 850 miała miejsce w latach 1966-1974. Premierowe egzemplarze dotarły do właścicieli już w kwietniu. Bazę dla modelu 850 stanowiły SEAT 600 oraz Fiat 850. Sedan powstał w wersji dwu- i czterodrzwiowej – ten drugi pojawił się na rynku motoryzacyjnym już w 1967 roku. Samochody zostały wyposażone w czterocylindrowe silniki o pojemności 843 cm3 oraz mocy 37 lub 47 KM.

Podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 1971 roku hiszpański producent zaprezentował nową wersję tego modelu – 850 Especial Lujo (Special deLuxe). Samochód był dostępny jedynie w wersji z 4-drzwiowym nadwoziem largo, a jego produkcja zakończyła się pod koniec 1974 roku.

Niedługo później na rynku pojawił się SEAT 850 Sport, który bazował na wersjach Fiata 850 Coupé i Spider. Model był dostępny w dwóch wariantach: SEAT 850 Sport Spider (model cabrio) oraz SEAT 850 Sport Coupé i SEAT 850 Coupé (dwie wersje modelowe wariantu coupé) wyposażonych w 51-konny silnik o pojemności 903 cm3. Auta były produkowane w Hiszpanii, jednak nigdy nie sprzedano ich poza kraj Półwyspu Iberyjskiego.

SEAT 132 z myślą o kierowcach taksówek

Czterodrzwiowy sedan z napędem na tylne koła po raz pierwszy został zaprezentowany szerszej publiczności na Salonie Samochodowym w Barcelonie. Model zastąpił na rynku taksówkarskim SEAT-a 1500, był też znacznie większy niż największy model SEAT-a w latach 70. – 124. Pojazd dzielił projekt swojego nadwozia z Fiatem 132. Samochód produkowany był w barcelońskiej fabryce Zona Franca i sprzedawany przez hiszpańskiego producenta w latach 1973-1982. Posiadał kilka opcji silnikowych, wśród których można wyróżnić: SEAT-a 132 1600 z czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1592 cm3 i mocy 98 KM, SEAT-a 132 1800 również w wersji z czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1756 cm3 i mocy 107 KM oraz SEAT-a 132 Diesel wyposażonego w dwulitrowy silnik Mercedes Benz o mocy 55 KM. W 1979 roku na rynku pojawił się SEAT 132 2000 z czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1920 cm3 i mocy 109 KM.

Na początku lat 80., w 1981 r. produkcja SEAT-a została wstrzymana. Do tego czasu od 1973 roku powstało około 100 tys. egzemplarzy tego modelu. Wstrzymanie, a następnie zakończenie produkcji rok później miało związek z rozwiązaniem współpracy hiszpańskiego producenta z włoskim Fiatem. Oficjalnie nie powstał bezpośredni zamiennik tego modelu w gamie modelowej SEAT-a aż do 2009 roku, kiedy na rynku debiutował SEAT Exeo.

SEAT Fura – jeden z wielu epizodów w motorsporcie

SEAT Fura był hiszpańską propozycją samochodu typu supermini, opartym na projekcie Fiata 127. Produkcja modelu odbywała się w latach 1981-1986. Pojazd był dostępny w wersjach nadwozia typu hatchback z trzema oraz pięcioma drzwiami. Sprzedaż modelu rozpoczęto w styczniu 1982 roku.

Rok później model został poddany faceliftingowi – do gamy modelowej wprowadzono SEAT-a Fura Dos, który od swojego poprzednika różnił się głównie mniejszymi reflektorami oraz kierunkowskazami. Samochód został oficjalnie wycofany z produkcji w grudniu 1986 roku.

Na początku 1983 roku wprowadzono hot hatch pod nazwą Fura Crono. Samochód został wyposażony w spojlery z przodu i z tyłu oraz podwójne światła przeciwmgielne z przodu i unikalne 13-calowe felgi. Model był napędzany czterocylindrowym silnikiem o mocy 75 KM i pojemności 1 438 cm3. Silnik z dwoma gaźnikami zapewniał prędkość maksymalną 160 km/h, a do 100 km/h rozpędzał się w 10,8 sekundy. Samochód zapisał się również w historii motorsportu – w latach 1983-1985 SEAT Fura Crono wziął udział w serii rajdów samochodowych Copa Fura.

SEAT Marbella, czyli nowsza wersja Pandy

Po zakończeniu współpracy SEAT-a z Fiatem, hiszpański producent miał za zadanie zredefiniować niektóre ze współprodukowanych modeli. Ten los dotknął SEAT-a Pandę, która została delikatnie odświeżona i otrzymała nową nazwę – SEAT Marbella. Nowsza wersja na rynku po raz pierwszy pojawiła się w 1983 roku.

Trzy lata później doszło do gruntownej odnowy modelu. Marbella była ostatecznie produkowana przez kolejne 12 lat, do 1998 roku, co zbiegło się z zakończeniem produkcji samochodów marki SEAT w fabryce Zona Franca.

Oczywiste różnice pomiędzy Pandą a Marbellą widoczne są w światłach przednich i tylnych oraz panelach bagażnika. SEAT Marbella zyskał wyraźne nachylenie przedniego panelu. Model posiadał bagażnik o pojemności 272 l, który po złożeniu tylnych siedzeń można było powiększyć do nawet 1 088 l.

Pojazd był dostępny w mniejszej wersji silnika o pojemności 843 cm3 i 34 KM mocy oraz momencie obrotowym 5600 obr./min. Prędkość maksymalna dla silnika o pojemności 903 cm3 wynosiła 131 km/h. W późniejszym czasie otrzymał wtrysk elektroniczny, jego objętość została zmniejszona do 899 cm3.

Na przełomie lat 80. i 90. pojawiły się edycje specjalne Marbelli w nowych wersjach wyposażenia, m.in. “Black”, “Red”, “Yellow”, “Blue”, “Green”, “CLX” i “Jeans”. Z kolei na początku lat 90. we Francji do sprzedaży weszła dedykowana na ten rynek seria “Le Jouet”.

SEAT Arosa – hiszpańska propozycja miejskiego auta
SEAT Arosa zadebiutował w marcu 1997 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie. Autorem projektu tego modelu był słowacki projektant Jozef Kabaň, znany też z prac nad Bugatti Veyroną 16.4. Produkcja pierwszej wersji Arosy trwała do sierpnia 2004 roku.

Nazwa modelu wywodzi się od nazwy gminy Vilagarcía de Arousa, znajdującej się w hiszpańskiej prowincji Pontevedra. Samochód był dostępny jako trzydrzwiowy, czteromiejscowy hatchback. Początkowo pojazd produkowano w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu w Niemczech, a dopiero w maju 1998 roku jego produkcja została przeniesiona do zakładów SEAT-a w hiszpańskim Martorell.

W październiku 2000 roku Arosa została poddana liftingowi i zastąpiła w linii hiszpańskiej marki wspomnianą już wcześniej Marbellę. Model w zmodernizowanej wersji został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. W wersji poliftingowej odnowie poddano nadwozie pojazdu oraz wnętrze wraz z nową deską rozdzielczą. Produkcja tej wersji samochodu trwała od września 2000 do lipca 2004 roku. Następcą Arosy został SEAT Mii, którego produkcję rozpoczęto w grudniu 2011 roku.

Warto wiedzieć

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w najbliższych latach upływał będzie pod znakiem unijnej propozycji “Fit for 55”. Celem tej propozycji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Dzięki czemu UE zakłada osiągnięcie ostatecznie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby osiągnąć ten poziom, konieczne byłoby wyeliminowanie tradycyjnych napędów i zastąpienie ich zeroemisyjnymi już do 2030 roku. Oznacza to również, że pojazdy niespełniające tych wymogów musiałyby zniknąć z rynku europejskiego po 2035 roku.

Dodatkowo, wskazuje się potrzebę większej cyfryzacji polskiego rynku motoryzacyjnego. Dotychczas kanały kontaktu z klientem i sprzedaży opierały się na punktach stacjonarnych. Pandemia wymusiła zmianę tego modelu i pokazała potencjał wirtualnej sprzedaży samochodów, zarówno dystrybutorom, jak i klientom. Ci drudzy zachęceni są do zakupu pojazdu online między innymi dzięki gwarancji satysfakcji, konkurencyjnym cenom, zaufaniu do marki oraz możliwości ulepszeń po zakupie.

Nad Wisłą znajdują się liczne zakłady produkcyjne takich marek jak Inter Cars, Toyota Motor Poland czy Mercedes-Benz. Volkswagen Poznań wyprodukował od stycznia 2022 roku już 40 881 samochodów. W 2016 roku Mercedes-Benz zdecydował się wybrać Jawor w województwie dolnośląskim na lokalizację zakładu produkcyjnego o wartości 500 milionów euro. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych, które są niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych. Rozwijane są tam samoobsługowe linie produkcyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Ponadto, szwedzki producent baterii do e-pojazdów, Northvolt, poinformował w lutym 2021 o budowie fabryki w Gdańsku. Koniec pierwszego etapu inwestycji o łącznej wartości 200 milionów dolarów zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku. 

Inwestorzy z branży motoryzacyjnej w Polsce mogą korzystać z preferencyjnych przepisów podatkowych i dotacji, które są różnymi formami pomocy publicznej. Wśród środków wspierających znajdują się zwolnienia z podatku dochodowego dla inwestycji oraz podatku od nieruchomości w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także pomoc oferowana w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które mają wspierać prace badawczo-rozwojowe. 

Technologia w motoryzacji

Technologia w motoryzacji odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych pojazdów, poprawie bezpieczeństwa, efektywności paliwowej i komfortu podróży. Oto kilka kluczowych obszarów, w których technologia ma istotny wpływ na branżę motoryzacyjną:

 1. Elektryfikacja: Rozwój pojazdów elektrycznych jest jednym z najważniejszych trendów w motoryzacji. Elektryczne samochody są bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń. Postęp w technologii baterii, takich jak baterie litowo-jonowe, umożliwia zwiększenie zasięgu pojazdów elektrycznych.
 2. Autonomiczne pojazdy: Technologie autonomiczne umożliwiają samodzielne poruszanie się pojazdów bez udziału kierowcy. Systemy te wykorzystują zaawansowane czujniki, kamery, radar i sztuczną inteligencję do analizy otoczenia i podejmowania decyzji podczas jazdy.
 3. Connectivity (łączność): Samochody stały się coraz bardziej połączone z internetem, co umożliwia dostęp do różnych usług online, nawigacji w czasie rzeczywistym, integracji z smartfonami oraz zdalnego monitorowania i zarządzania pojazdem.
 4. Technologie bezpieczeństwa: W motoryzacji rozwijane są zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy antykolizyjne, ostrzeżenia o martwym polu, asystenty parkowania, systemy monitorowania zmęczenia kierowcy i wiele innych, mających na celu zminimalizowanie ryzyka wypadków drogowych.
 5. Efektywność paliwowa: Badania nad nowymi technologiami silników i alternatywnymi źródłami napędu mają na celu zwiększenie efektywności paliwowej pojazdów. Do tego celu wykorzystuje się hybrydowe rozwiązania, paliwa alternatywne (np. wodór), a także rozwija się coraz bardziej zaawansowane silniki spalinowe.
 6. Design i materiały: Technologia wpływa także na projektowanie pojazdów i używane materiały. Wykorzystanie lekkich materiałów, takich jak włókna węglowe czy aluminium, pomaga w zwiększeniu efektywności paliwowej i osiągach pojazdu.
 7. E-mobilność i ładowanie: Rozwój infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych staje się coraz ważniejszy, aby umożliwić szybkie i wygodne ładowanie baterii. Technologie ładowania, zarówno w domu, jak i na stacjach publicznych, są obszarem intensywnego rozwoju.
 8. Sztuczna inteligencja (AI): AI znajduje zastosowanie w różnych obszarach motoryzacji, w tym w systemach autonomicznych, systemach bezpieczeństwa, analizie danych diagnostycznych i prognozowaniu konserwacji pojazdów.

W miarę postępu technologicznego można spodziewać się dalszych innowacji, które będą kształtować przyszłość branży motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *