Technologia

CUPRA tworzy standardy przyszłości, dzięki usługom mobilnym

  • CUPRA CONNECT to usługi online w aucie, które wzbogacają doświadczenie związane z użytkowaniem samochodów hiszpańskiej marki.
  • CUPRA CONNECT posiada funkcję eCall, dzięki której przekazuje informacje o zdarzeniu lokalnym służbom ratunkowym w sytuacji kolizji.
  • Usługi Infotainment wzbogacają system nawigacji Navi System, oferując wiele funkcji on-line z zakresu multimediów, sterowania głosowego oraz nawigacji.
  • Trzecia generacja systemu CONNECT została wprowadzona w modelach CUPRA Leon, Ateca oraz Formentor. Natomiast 4. generacja aplikacji dostępna jest w pierwszym zeroemisyjnym modelu marki – CUPRA Born.

Dzięki cyfryzacji i wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, samochody stają się inteligentne, otwierając nowe możliwości i zapewniając użytkownikom wyjątkowe doświadczenia. CUPRA przyjęła tę innowacyjną wizję i wprowadza do swoich pojazdów zaawansowane rozwiązania, które stanowią standard przyszłości.

Współczesne samochody wyposażone są w zaawansowane systemy komunikacji. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do szerokiego zakresu usług i funkcji, które zapewniają im większą wygodę i kontrolę nad pojazdem. Przez aplikację mobilną CUPRA CONNECT lub pokładowy interfejs, kierowcy mogą monitorować stan pojazdu, otrzymywać powiadomienia o serwisie i diagnostyce, a także zdalnie sterować niektórymi funkcjami samochodu, takimi jak klimatyzacja czy blokada drzwi.

Bezpieczeństwo i obsługa

Dzięki funkcji eCall, w sytuacji wypadku samochód automatycznie przekazuje informacje o zdarzeniu lokalnym służbom ratunkowym. Ponadto połączenie alarmowe pozwala na szybki kontakt z Centrum Wsparcia Technicznego w razie awarii, dzięki czemu można skutecznie rozwiązać problemy na drodze.

Zdalny dostęp

Aplikacja CUPRA CONNECT umożliwia zdalny dostęp do samochodu, co pozwala m.in. na zdalne ustawienie odpowiedniej temperatury w aucie, monitorowanie procesu ładowania pojazdu elektrycznego lub znalezienie go na parkingu. Funkcja zdalnej klimatyzacji gwarantuje przygotowanie się do podróży w bardziej komfortowych warunkach, a kontrola stanu pojazdu, drzwi i świateł daje pewność, że auto jest prawidłowo zamknięte.

Usługi Infotainment CUPRA CONNECT

Wzbogacają system nawigacji Navi System, oferując wiele funkcji on-line z zakresu multimediów, sterowania głosowego i nawigacji. Dzięki tej ostatniej można śledzić informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i otrzymywać aktualizacje trasy, co ułatwia planowanie podróży. Funkcja sterowania głosowego daje możliwość wydawania poleceń samochodowi, dyktowanie wiadomości i korzystanie z treści on-line.

CUPRA CONNECT 4

Trzecia generacja systemu CONNECT została wprowadzona w modelach Leon, Ateca i Formentor. Pozwala m.in. na zdalne zamykanie i otwieranie samochodu oraz otrzymywanie alertów antykradzieżowych. Z jej pomocą można także ustawić ograniczenia obszaru i prędkości. Należy wspomnieć, że CUPRA CONNECT 4. generacji dostępny jest już w zeroemisyjnym modelu Born.

– W CUPRA dostarczamy klientom usługi mobilne, które poprawiają nie tylko wygodę i przyjemność z prowadzenia samochodu, lecz przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. Dzięki nim kierowcy mogą wybrać optymalne trasy uwzględniające czas podróży oraz dostępność stacji paliw lub punktów ładowania. Dzięki CUPRA CONNECT kierowca ma również możliwość słuchania ulubionych polskich stacji radiowych, nawet będąc za granicą. Dodatkowo nie musi pamiętać o koniecznych przeglądach technicznych, ponieważ system automatycznie przypomni o nich doradcy serwisowemu, który zaproponuje wygodny termin wizyty w serwisie – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora, PR Manager marek SEAT i CUPRA.

Połączenie samochodów CUPRA z aplikacją CONNECT umożliwia także dostęp do aktualizacji oprogramowania, dzięki czemu producent może regularnie wprowadzać ulepszenia i nowe funkcje.

Warto wiedzieć

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Co – oprócz aspektu wysokich kwalifikacji i dostępności pracowników - czyni Polskę wyjątkową dla branży motoryzacyjnej?

  • Dostępność Transportowa – Zrealizowane (3 249 km) oraz planowane (4 400 km) w najbliższych latach inwestycje w rozwój autostrad i dróg ekspresowych przełożą się wkrótce na 5. pozycję Polski w Europie pod względem długości sieci dróg najwyższej kategorii (wyprzedzając Wielką Brytanię). Także znaczące inwestycje w rozwój terminali portowych, szczególnie kontenerowych - pozwoliło na pozyskanie przez polskie porty regularnych połączeń obsługiwanych przez największe statki z Azją i resztą Europy. De facto, polskie porty stają się bramą dla transportu morskiego dla krajów regionu.
  • Możliwości Kooperacyjne – Obecność ponad 660 firm poddostawczych z certyfikatem IATF 16949:2016, jak również cztery fabryki pojazdów samochodowych (2 x VW Pojazdy Użytkowe, FCA oraz Grupa PSA z fabryką Opla), 6 fabryk autobusów (Solaris, MAN, Scania, Volvo, Autosan, URSUS/AMZ) oraz jedna fabryka pojazdów ciężarowych MAN stanowią o szansach współuczestniczenia w tworzeniu wartości dodanej tego sektora. Specjalnością Polski jest produkcja silników samochodowych czego przykładem są fabryki Volkswagena, Toyoty (dwa zakłady), FCA, Opla oraz obecnie budowany zakład Daimlera. Nie bez znaczenia pozostaje również geograficzna bliskość  pozostałych krajów regionu Europy Centralnej o rozwiniętym sektorze motoryzacyjnym,
  • E-Mobilność – Oficjalnym priorytetem dla kraju jest rozwój elektromobilności. Specjalne programy ulg oraz dofinansowania dla producentów (program E-bus), jak również wspierające rozwój infrastruktury na rzecz e-mobilności stworzą dodatkowe szanse biznesowe. Szacowana łączna wartość programów związanych z tym zagadnieniem może wynieść w okresie najbliższych dziesięciu lat nawet 19,4 mld PLN.
  • Efektywność Finansowa – Atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych obejmujący bezpośrednie wsparcie gotówkowe oraz zwolnienia podatkowe to jeden z elementów mających wpływ na wyniki finansowe. Niemniej ważna jest także organizacja pracy oraz pozostałe koszty operacyjne, które w Polsce pozostają na konkurencyjnym poziomie. Przykładowo, w zakresie obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych procentowa wielkość narzutu na wynagrodzenia brutto płatna przez pracodawcę osiąga w Polsce drugi najniższy poziom wśród krajów regionu.
  • Działalność B+R – Dojrzały ekosystem współpracy z uczelniami oraz wysoka jakość kształcenia stwarzają solidne podwaliny pod rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Centra B+R takich firm jak ZF TRW, Delphi, Wabco, Faurecia, Nexteer, Tenneco, Eaton, Valeo, Mahle, GKN Driveline są tego dobrym przykładem.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *